Valkparkiet.com

Algemeen => Kweken => Topic gestart door: ziralioness op 5 juni 2007, 17:12:37

Titel: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 17:12:37
Hallo allemaal,

Normaal zou ik dit niet bij spoed plaatsen, maar de jongen verzwakken snel... dus er is toch spoed bij.  :(

Ik heb twee koppels valkparkieten. Een koppel is onervaren, zit in de buitenvoliere en heeft hun eerste nest, met vier eitjes. Op dit moment hebben zij twee jongen. Ik wil hen eigenlijk niet teveel storen of belasten, omdat dit hun eerste nest is en ik er schitterende jongen uit verwacht...

Ik heb ook een ervaren koppel die op dit moment drie jongen en één (hoogstwaarschijnlijk bevrucht-en-op-het-punt-van-uitkomen) ei heeft...

Het ervaren koppel laat echter sinds vanmorgen geheel onverwacht de jongen letterlijk verrekken. Ze kijken er niet meer naar om, ze worden niet gevoed of warmgehouden.

De jongen zullen het niet lang meer redden.. Ze zijn pas 2-3 dagen oud..!

Wat moet ik doen?? Ze tóch overleggen bij het onervaren koppel, die max. 4 jongen zullen krijgen? Ik vind het zoveel... zeven stuks... En is er geen kans dat ik hun nest dan verstoor? Of moet ik toch gewoon de natuur zijn gang laten gaan? Alle jongen zijn trouwens ongeveer van dezelfde leeftijd.

Wie weet raad?
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: Lin op 5 juni 2007, 17:14:38
ik zou zeggen overleggen. Handopfok (alles overnemen) is vrijwel niet haalbaar en dood laten gaan zou ik niet kunnen. Je kan altijd nog bijvoeren als de ouders het niet redden.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 17:15:54
Ze zijn nog te klein op dit moment voor bijvoeding... Maar zal het andere koppel niet verstoord raken van de extra jongen?  :-\ En zeven in het eerste nest, zal ze dat wel lukken?
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: Lin op 5 juni 2007, 17:17:27
Als je geen ander koppel kan vinden heb je weinig keus lijkt mij.  Vaak gaat het wel goed overleggen. Maar 100% zekerheid heb je natuurlijk niet.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: Lin op 5 juni 2007, 17:22:49
7  is wel erg veel dat is zo. Maar het moet mogelijk zijn als je meehelpt. handopfok kan al vanaf dag 1 maar is niet aan te raden.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 17:29:19
Klopt, dit is nu éénmaal eerder gebeurd en toen probeerde ik met handopfok de jongen te redden (we hadden toen geen ander koppel). De jongen stierven gewoon in mijn handen, erg traumatisch.  :-\
Handopfok doe ik dus alleen nog bij wat grotere jongen.

Ik zit zo vreselijk in dubio. Als ik het andere koppel verstoor, gaan álle jongen dood. De kweek dit jaar was al om te huilen, maar dat zou wel helemaal vreselijk zijn...
En als ik het NIET doe, zal dit drietal in elk geval overlijden... en hebben de andere twee jongen een goede kans. Wat is dan wijsheid... zo vreselijk moeilijk...!

Ik begrijp ook gewoon niet waarom het nu weer mis gaat... vorige keer gebeurde dit ook zonder aanwijsbare oorzaak, en nu weer hetzelfde koppel precies hetzelfde verhaal. Het ene moment zorgen ze voorbeeldig voor de jongen, en dan ineens stoppen ze er accuut mee! Ze vertonen dan ineens heel onrustig gedrag en klimmen nerveus door hun kooi. Ik heb express deze broed de ouders zo min mogelijk lastiggevallen, ik ben bijna volledig weggebleven bij het nest....

Ik zit er echt mee. Ik wil de jongen buiten ook een maximale kans bieden, ik blijf zo bang dat dat koppel dan ook zal stoppen en alle jongen zullen sterven... verschrikkelijk moeilijk dit.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 17:39:55
Ik kon het niet meer aanzien en heb ze toch maar aan Kiko & Chiko aangeboden. Vader Chiko ging er wel direct op af, dus hopelijk accepteren ze ze en lijden hun eigen donsjes er niet onder... kwestie van 1 x per dag controleren dan maar, en zien of het wel goed gaat.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 17:51:35
Het laatste ei van Nina en Wuppie was al aangepikt, maar ijskoud geworden. Ik probeerde het te verwarmen en te beluisteren of er leven in zat, maar da's een bijna onmogelijke zaak.

Ik besloot het dan toch maar te openen. Er zat een al overleden wildkleurkuiken in, die nog niet al het eigeel had opgenomen.

Nou ja.. de drie jongen van Nina & Wuppie liggen nu bij Kiko & Chiko in het blok... ze hebben nu dus vijf jongen, als hun laatste twee eieren uitkomen hebben ze er zeven. We zullen zien wat er gebeurd, ik houd het in de gaten.

Ik heb trouwens express de drie nieuwe jongen een klein stukje van hun eigen jongen gelegd, nu kunnen ze zelf bepalen wat ze doen. Als ze de jongen niet willen, kunnen ze ze ''laten liggen'' en verder met hun eigen tweetal. Willen ze ze wel, dan zullen ze de jongen eronder schuiven. Ik ben benieuwd.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: Valerie op 5 juni 2007, 18:01:49
Ik zal voor je duimen dat het goed gaat!
Wat jammer zeg, dat ze zo plots in de steek gelaten worden.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: trienke op 5 juni 2007, 18:07:06
Balen zeg van dat koppel. Gelukkig doen chiko en kiko hun best. Als ik een nest met jongen nu had, had je ze bij mij wel mgen brengen. Ik heb nog wel een pleegkoppel over die nu op eitjes zit bijna 2 weken. Als het niet lukt bij chiko en kiko wil ik wel proberen om ze daaronder te leggen als je wil. Het is een vrij makkelijk koppel.

Groetjes Trienke
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 18:24:48
Prima Trienke; mocht het niet helemaal lekker gaan, dan krijg jij ze!  :D Super idee trouwens! Ik ben benieuwd of ze dat zouden accepteren, omdat hun eigen eitjes immers nog niet uit zijn, maar het blijft een kans!
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 18:29:31
YAYYY!!!  :D Ze hebben ze geaccepteerd!! Ik ben net toch maar even wezen gluren, ik kon het niet laten... Kiko en Chiko zitten *zoals bijna altijd* samen in het blok, en onder Kiko's borst stak een kopje van één van de jongen uit. Ze spuugde wat naar me, met zo'n kop van ''waag het eens...''  ;D
Ik denk dat ze ze wil houden!  ;)
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: trienke op 5 juni 2007, 18:34:46
hihih

gelukkig maar :D

Groetjes Trienke
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: Lin op 5 juni 2007, 19:12:01
Als de eitjes koud zijn gewoon laten liggen zelfs die kunnen uitkomen. zit er echter een gat in dan kan je ze beter onder een warmtelamp leggen als er nog leven in zit en ze moeten al uitkomen. Met een scheurtje dan ook gewoon laten liggen en opletten of er niet te vroeg een gat komt. Komt er een gat dan opletten of het jong eruit komt want het kan stikken in het vlies. ALs je het vlies bij de kop weghaalt is het vaak al goed. Niet gaan pellen een ei want dan ben je vaak te vroeg met eruit halen. Alleen de kop vliesvrij maken. Geen leven dan houdt het natuurlijk op.

Ik ben heel benieuwd of alles goed blijft gaan.

ik verplaats je nu even naar het onderdeel Kweken.

Groeten, Lin
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 5 juni 2007, 19:36:28
Bedankt voor het verplaatsen Lin, dat wilde ik ook net voorstellen.  ;)

Helaas was dit jong al helemaal dood toen ik het ei had geopend, arm dier.
Gewoon gestorven in het eitje...

Ik heb nog een paar foto's genomen; hoe hard het ook klinkt, het was wel een hele mooie kans om te zien hoe zo'n diertje nou in het ei zit. Heel bijzonder!

Misschien is het ook maar beter zo... nog een extra jong was wel veel geweest voor Kiko en Chiko...
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 7 juni 2007, 10:54:55
Ik wilde even vertellen dat het overleggen tot nu toe succesvol is.  :D De vijf pluiskonten worden goed verzorgd en gevoed. Ook zien de jongen van Nina & Wuppie er nu beter uit dan ooit tevoren... volgens mij zijn Nina & Wup echte plukkers.

Kiko & Chiko hebben nog steeds 2 eigen eieren liggen, die nog niet uitgekomen zijn... enerzijds hoop ik haast dat ze onbevrucht blijken, vijf is wel genoeg... anderzijds vind ik het vreselijk spannend en ben ik razendbenieuwd wat voor jonkies er uit zouden kruipen.

We wachten af.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: trienke op 7 juni 2007, 12:02:38
Hoi Diana

Wat fijn dat chiko en kiko zo hun best doen ;D Goedzo chiko, mannetje van me ;).

Groetjes Trienke
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 7 juni 2007, 23:49:01
Ja Trienke, je hebt een mooie kerel gekweekt. Hij is enorm toegewijd aan zijn vrouwtje en zijn jongen.  :D

Ik had nooit durven dromen dat het ZO goed zou gaan tussen hen in zó'n korte tijd! :D
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: trienke op 8 juni 2007, 09:27:22
 ;D
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 15 juni 2007, 20:48:28
(http://i31.photobucket.com/albums/c375/NakishaWolvin/Birdies/Vijfkuikensindegroei.jpg)

Zo ziet het vijftal er nu uit! (Voor de mensen die een kopje missen; het kuiken links heeft zijn nestgenoot over hem heen hangen, met het kopje omlaag, vandaar... ;) )

Helaas vind ik dat de jongste en het pluiskuiken met het kopje omlaag niet zo denderend gevoerd worden... ik houd het in de gaten... als die morgen nog zo is, krijgen ze een maaltijdje handopfok erbij.

Kiko & Chiko hadden trouwens ook nog een witmaskerjong erbij gekregen, helaas is dit kuiken overleden. Ik miste een eitje, en ging dus zoeken in het blok... ik vond het kuiken dood onder de houtsnippers.
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: trienke op 16 juni 2007, 10:09:06
Hoe oud zijn de jongen nu?

verder zien ze er goed uit. MIjn mannetje doet goed zijn best ;). Jammer nog van dat witmasker jong. Maar zoiets kun je niet voorkomen.

Groetjes Trienke
Titel: Re: Wel of niet overleggen??
Bericht door: ziralioness op 16 juni 2007, 20:21:09
De jongen zijn morgen alweer 2 weken oud!!   :) De echte 'kritieke fase' zijn ze dus door..

De mormeltjes zaten vandaag allemaal lekker met volle kropjes, dus gelukkig geen noodzaak tot bijvoeren. :D
Nog heel even, dan worden het ''stekelvarkentjes''... dan komen de veerpennetjes het dons vervangen. Spannend! ;)

Ik ben razendtrots op de ouders. Afhankelijk van de kleurslagen van de jongen houd ik misschien één zelf aan. :)
De rest mag dan weer naar nieuwe baasjes! ;)