Valkparkiet.com

Algemeen => Kweken => Topic gestart door: Raimond op 4 december 2006, 18:09:31

Titel: Help, mijn valkje legt maar door!
Bericht door: Raimond op 4 december 2006, 18:09:31
Begin november is mijn valkje begonnen met eitjes leggen. Om de dag 1. Ze kunnen niet bevrucht zijn want mijn andere valkje is ook een popje. In totaal heeft ze 7 eitjes gelegd. Op een gegeven moment heb ik de eitjes maar weg gehaald want ze at en dronk niet meer uit zichzelf, behalve als ik het haar voerde en ze was erg vijandig naar mijn andere valkje (die we zolang in een ander kooitje hebben gezet). Toen is ze twee weken gestopt met eitjes leggen. Sinds vrijdagavond is het helaas weer mis en ze heeft alweer twee eitjes gelegd. Ik heb ze maar weer laten liggen maar ik maak me nu toch wel zorgen. Ze eet en drinkt weer erg weinig en lijkt erg moe. Ze komt niet van de eitjes af en piept af en toe een beetje. Vanmiddag heb ik mijn dierenarts gebeld en hij verwees me door naar een dierenkliniek in Meppel. Zij adviseerden mij om morgenavond na mijn werk langs te komen met beide vogels. Helaas is dat voor mij twee uur rijden want ik woon in het Westen. Nu heb ik net een dierenkliniek gebeld van jullie site uit Amsterdam, maar zij vond het niet nodig om ons langs te laten komen. Ik moest het daglicht verminderen (dat is de laatste dagen toch al niet veel?) en haar afleiden. Wat moet ik nou?? Is het nu wel of niet gevaarlijk! Ik ben zo happy met mijn lieve valkjes dat als het nodig is, ik gerust die 4 uur wil rijden, maar ik heb er zelf niet genoeg verstand van om in te schatten of het nodig is. Ik hoop dat iemand me hier iets meer over kan vertellen... Ze is trouwens 3,5 jaar oud en heeft wel vaker eitjes gelegd maar dan stopte het bij 4. Kan ik water met druivensuiker geven? Ik heb een grote knabbelstok voor valkparkieten gekocht en daar eet ze nu wel wat van, is dat voldoende? En moet ik behalve het normale grit en maagkiezel nog iets anders geven? Ik weet niet of ze een calciumtekort krijgt door al die eitjes.

Alvast bedankt!  Marieke
Titel: Re: Help, mijn valkje legt maar door!
Bericht door: Inger m op 4 december 2006, 18:27:39
Hoi,
De volgende tips staan op deze site:

gr Inger

Broeds gedrag
Met name bij individueel gehouden valkparkieten poppen komt dit gedrag voor. Uiteraard is het geen ziekte en in principe ook geen gedragsafwijking. De pop vertoont ander gedrag en laat bijvoorbeeld paarbereidheid zien. Wanneer zij over de rug wordt geaait, zal zij de rug wat omlaag doen en de staart opzij, ze kan hierbij een afwijkend geluid maken. Dit gedrag vertoont de pop ook wanneer er een mannetje aanwezig zal zijn, maar bij gebrek hieraan, laat ze zich stimuleren door de mens. Vervolgens kan de pop eieren gaan leggen en een bijbehorend agressief gedrag gaan vertonen in de kooi. Dit doet de pop ter bescherming van haar 'nest'. Wanneer de pop eieren gaat leggen, mogen deze niet weggehaald worden, maar de pop de eieren laten bebroeden voor een periode van 3-4 weken of totdat zij zelf eerder het nest verlaat. De eieren kunnen allen tegelijkertijd weggehaald worden. Wanneer de eieren direct na het leggen worden weggehaald, zal de vogel eieren blijven leggen, wat niet goed is voor de lichamelijke conditie van de vogel.

Dit broedse gedrag is niet schadelijk, maar kan wel gepaard gaan met problemen, zoals legnood. Verder is het belangrijk de voeding aan te passen en moet er voldoende calcium (zoals sepia, grit of kalkblok) aanwezig zijn. De eischalen bestaan grotendeels uit calcium. Bij een te kort aan calcium in de voeding van de vogel, wordt dit onttrokken uit de botten van de vogel. Dit is een ongewenste situatie. Daarnaast is het geven van eivoer erg belangrijk. Dit bevat extra voedingsstoffen, die van belang zijn voor de vogel.

Het gedrag kan beperkt worden door het nemen van een aantal maatregelen:
• Aai de vogel niet over de rug (hierdoor wordt de vogel hormonaal gestimuleerd)
• Zorg dat de vogel geen hokjes/ nestkasten of andere donkere plaatsen in de kooi heeft
• Daglichtlengte verkorten (het lengen van de dagen heeft hier mogelijk invloed op)
• Tijdelijk minder groenvoer geven en niet sproeien (valkparkieten broeden na het regenseizoen...nazoeken)
• Voorkom een partner-relatie met de vogel
Titel: Re: Help, mijn valkje legt maar door!
Bericht door: illy op 10 december 2006, 14:15:07
Hoi,

Ook ik heb hetzelfde probleem met mijn vogels,
de pop heeft namelijk 7 nestjes gelegd in 8 maanden tijd.
Ik wist mij ook geen raad meer en heb toen een telefoon nummer gekregen van een dierenarts die gespecialiseerd is in valkjes. Ik kreeg te horen dat ik de valkjes minimaal 6 weken uit elkaar moest halen, en mocht dit niet werken dan moest ik met mijn pop naar de dierenarts om een hormoonspuitje te halen zodat ze geen eieren meer legt.
Ik heb ze nou 6 weken uit elkaar gehad (wel samen los) en vanaf de eerste dag dat ze samen in 1 kooi zaten waren ze weer aan het paren, dus bij mijn heeft het geen zin gehad, maar misschien lukt het bij jou wel. Het is het proberen waard. Ik moet in ieder geval een spuitje gaan halen.

Groetjes Ilonka
Titel: Re: Help, mijn valkje legt maar door!
Bericht door: jessay op 12 december 2006, 23:51:47
Hallo,

Bij parkieten (gras) werkt het weghalen van nest mogelijkheden altijd het best.

In het wild stoppen australische vogels met broeden wanneer er een schaarste aan voedsel en water is. Heeft iets te maken met het voortbestaan van het soort. Dit werkt zo bij zebra vinken , bij grasparkieten en ik denk ook bij valkparkieten.
Deze vogels blijven bij overschot van voedsel en water en nestmogelijkheid eieren leggen totdat ze er letterlijk dood bij neer vallen. In australie heb je namelijk hele periodes waneer je die mogelijkheden niet hebt.

Nu kan je inderdaad niet zomaar je vogels niet voeren. Ik laat mijn  parkieten nooit meer dan twee nesten leggen en daarna gaan de blokken weg. Ik heb nu ook een kweek kooi zodat ze in hun voliere geen broed mogelijkheden zien.

Ik zou als je een koppel hebt dat veel legt gewoon ze na twee nesten voor meer dan twee maanden uit elkaar halen zodat de pop in ieder geval kan bij komen.

gr jessica
Titel: Re: Help, mijn valkje legt maar door!
Bericht door: wieske op 21 december 2006, 20:52:38
hoi


     misschien moet je het nest er eens weg halen??????????????

 


                GROETEN WIESKE
Titel: Re: Help, mijn valkje legt maar door!
Bericht door: Inge88 op 28 december 2006, 13:08:08
Mijn valkparkiet legde ook heel veel eieren. Ongeveer 3 jaar achter elkaar rond de november maand. Voorheen bleef 't bij een stuk of 5/6 in een niet aangeloten periode. Maar dit jaar bleef ze maar leggen; wel meer dan 10 in een korte periode. Ik heb de eieren altijd weggehaald, en dit is altijd goed gegaan. Ze keek er dan ook niet echt naar om. Ze zat er maar "even" op en dan liet ze 't ei al met rust. Toch bleef 't eieren leggen doorgaan. Ze vertoonde inderdaad ook veel hupsig gedrag en werd erg agressief in de kooi.

Mijn valkparkietje is nu een paar dagen dood, ik weet niet of 't vele leggen de oorzaak is geweest, maar ik kan geen andere oorzaak bedenken. Ze was 6 jaar jong.